Rektifikasyon Yöntemleri

Her astrologun doğum zamanı düzeltmesi için bir veya birkaç yöntemi vardır. Farsça kitaplarda bahsedilen bazı yöntemler vardır, ben de Rowzat al-Munajemin adlı bir kitaptan alıntıladıklarımı tanıtacağım.

Rowza, MS 1073’e, 11. yüzyıla aittir ve Farsça’daki güvenilir referanslardan biridir. Yazarı “Shahmardan”, giriş bölümünde “Arapça kitaplara güvenilmeyeceğini ve daha eski Fars kaynakların anlaşılamadığını, bu yüzden bu kitabı çağdaş Farsça yazdığını ancak mesleğinin bu olmadığını söyler. Shahmardan, bir filozoftu ve profesyonel bir astrolog olmadığını söylerdi.

Bu kitapta bahsedilen “Nimudar” adı verilen beş düzeltme yöntemi vardır. Bu yöntemler diğer kaynaklarda da kullanılmıştır ve orijinal sahiplerinden sonra aşağıdaki gibi adlandırılmıştır:

  1. Batlamyus (Ptolemy) Yöntemi: Bu yöntem doğumdan önce Yeni Ay’a veya Dolunay’a bakar ve o sırada en asaletli gezegenin (Mubtaz) derecesini kullanarak onu yükselen derecesi olarak alır.

2-Vettius Valens Yöntemi: Bu yöntem gün doğumu veya Güneş doğarken Ay ve Güneş arasındaki mesafeyi ölçer ve “Güneş faktörü” olarak adlandırılan bir değişkeni gösterir. Daha sonra “Yükselen faktör” denilen başka bir değişkeni hesaplar ve sonra bu iki değeri kullanarak doğum zamanı farkının oranını ortaya çıkarır.

3-Hint Yöntemi: Bu yöntem mundane ilerletmeyi hesaplar ve daha sonra Dwad’larda (Dodecatemoria) ilerletilmiş haritaların yöneticisini inceler.

4- Herms Yöntemi: Bu yöntem, Ay’ın konumunu kullanarak gebe kalma süresini hesaplar.

5- Zerdüşt (Zoroaster) Metodu: Bu teknik, kişinin yaşamında meydana gelen olumlu veya olumsuz olayları kullanır ve daha sonra sabit bir yıldız veya bu olaylardan sorumlu bir gezegen bulur ve ardından Hyleg veya Kadkhudah’ın (Alcocoden) veya yükselenin ilerletimini tahmin eder.

Ehsan Khazeni

Çeviren: Gülden Bulut

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü