Ay Yengeç Burcunda

Burç Tipi: Öncü-Su

Yönetici Gezegen: Ay

Anahtar  Kelimeler: besleyici, ilgili, kollayıcı, duyarlı, düşünceli, hassas, duygusal, kaprisli, evcimen, güvenlik odaklı

 

Genel Karakteristikleri:

Yengeç, Ay ile ilişkili bir burçtur, bu yüzden Güneş, Ay ve Yükselen burcu Yengeç olan kişilerin hayatlarında Ay’a ait mevzular çok büyük bir yer tutar. Ay Yengeçlerin, Güneş ve Yükselen Yengeçlere kıyasla çok daha hassas, duygusal ve kolayca kırılır olduğunu görebilirsiniz –ayrıca, burcun olumlu veçhelerini de daha iyi yansıtırlar. İlgi göstermek ya da görmek, onları duygusal olarak tatmin eder. Başka insanları koruyup kollayarak evlerinde hissettirmeyi iyi bilirler. Evleri, onlar için büyük bir konfor ve rahatlama alanıdır, insanları bağırlarına basarcasına severler, bu yüzden sevdiklerini bırakmaları bazen zor olabilir. Geçmişi ve onlar için önemli kişileri onurlandırmayı iyi bilirler ama bazen geçmişe fazla bağlılık ve bağımlılık sergileyebilirler. Ay Yengeç kişileri için, aile bağları hayatlarında çok büyük yere sahiptir. Buna güçlü bir örnek olarak, alkolik ve uyuşturucu bağımlısı annesi Judy Garland’a derinden bağlı olan Liza Minelli verilebilir.

Ayındaki Anne:

Birçok Ay Yengeç insanı annesine aşırı düşkün olur, annesinin kendisine yaptığı ya da yapmadığı şeyleri kolaylıkla unutmaz. Bazı Ay Yengeçler çok az annelik görmüştür, bazıları ise çok fazla – büyümelerine izin vermeyecek düzeyde boğan bir sevgi ve ilgi şeklinde. Birçokları için, ilişkileri aşırı düzeyde pozitif olabilirken (tipik Yılın Annesi) aşırı düzeyde negatif de olabilir (anneden ayrı düşme, ölüm).

En büyük çocuk Yengeç burcunda gezegenlere sahip olabilir ve anne ile özel bir bağ geliştirebilir (ve belki baba ya da onların ebeveynleriyle). En büyük çocuksa, bir süreliğine gözlerden kaçar, sonra annesinin yamağı ve genellikle de küçük kardeşi için bebek bakıcısı konumunda tutulur. Yetişkinliğinde, bu role girmekte zorlandıklarını fark ederler. Ama küçükken “ailenin bebeği” rolüne girmiş ise, genellikle büyümesine izin verilmemiştir, genç yetişkinlik zamanlarında ailesi ile yaşamış ya da dış dünyada kendisine aile ararken bulmuştur. Nihayetinde, hem en büyük hem en küçük rolleri için, yetişkinlik zamanları annelik/bebeklik rolleri tarafından gölgelenmiş olabilir.

Tipik Duygusal Reaksiyonları:

Annenin kendisi aşırı duygusal olmuştur, o yüzden bu çocuklar da –hem kendinde hem başkalarındaki- duygulara karşı duyarlılık geliştirdikleri için daima her şeyi yoluna koymanın peşine düşerler. Annenin sürekli değişip duran ruh halleri çocuğa örnek olmuştur, dünya ona durmadan değişiyor gibi görünmüştür. Duygular yoğun hissedildiği için bununla ilgili bir şeyler yapmaları gerektiğine dair güçlü bir dürtüleri vardır; nihayetinde Yengeç öncü burçtur.

Önemsedikleri kişiler zor durumda kaldığında, aile bağlarında ya da ev hayatında herhangi bir bozulma olduğunda kendileri de bundan duygusal olarak ciddi şekilde etkilenirler, ayrıca hafife alınmak ve duyarsızlık karşısında da incinebilirler. Geçmişe sarılma tutkularından ötürü, kolay kolay bir şeyleri arkalarında bırakamazlar. Bir aile üyesinin ölümü veya boşandıkları eşleri için yıllarca yas tutabilirler.

Bu bireylerin duygusal dengesi Ay’dan direkt etkilenir, o yüzden Ay’ın günlük ve yıllık döngüsünü göz önünde bulundurmak dengelerini korumaları ve biraz huzur bulmaları için yararlı olabilir. Kadınlar adet döngüsü dolayısıyla çok daha fazla etkilenirler. Daha az hissetmek için bazı Ay Yengeçler, kendilerini yemek veya diğer şeylerle uyuşturabilirler.

Güven ve Güvensizlik:

Günümüzün hızlı değişen dünyasında, bu Ay burcu kendisini oldukça emniyetsiz hissedebilir ve bu yüzden bir eve ve sağlam köklere ihtiyaç duyar. Taşınmak onun için büyük bir travmadır, bir yıl ya da daha fazla kendisine gelemeyebilir. Aile yadigarlarını ya da bağlantılarını korumak bu kişiyi teselli eder, ki birçok Ay Yengeç aile bağlarına zarar gelmesinden çok ağır etkilenir ve acı çeker. Arkadaşlar veya iş ortamını aileye çevirmek Ay Yengeçler için büyük bir tesellidir. Benim teorim o ki, Yengeç bir zamanlar çok iyi, olgun bir burçtu ama bu yüzyılda yaşamın Aysal alanlarında (kökler, ev, aile, kadının rolleri) gerçekleşen büyük değişiklikler onları büyük oranda sarstı. Malum, hepimiz artık hayatımızda en az on üç kez taşınıyor, yer değiştiriyoruz, bağlarımız sık sık kendimiz veya sevdiklerimizin uzaklara gitmesiyle kopuveriyor.

Bağımlılık Konusu:

Ünlü Ay Yengeçlerin, himaye etme konusunda ellerine kimse su dökemez: Dr. Benjamin Spock, Amerika’ya çocuklarla nasıl ilgilenilmesi gerektiğini öğretmiştir, Dr. Elisabeth Kubler-Ross ise ölüm konusunu vazife bilmiştir. Daha önce de belirtildiği gibi, Ay Yengeç kişilerinin çoğu iki rolden birini üstlenir: Anne ya da bebek olmak. Birçoğu küçük-kız / küçük-oğlan görüntüsüne sahiptir. Ama anne rolünü üstlenenler, büyük oranda ilgiden yoksun kaldıkları için dünyanın-anası rolünü üstlenirler ve bu yoksunluğu etraflarına besin ve diğer maddeler sağlayarak doyurmaya çalışırlar. Oysa her şeyden önce kendilerini beslemeyi öğrenseler bu kadar mahrum hissetmeyebilirler.

Donna Cunningham, Moon  Signs

Çeviren: Serkan Önder

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü