Kara Delik

 

Kara delik uzayda yer alan yerçekiminin çok güçlü olduğu ve bundan dolayı ışığın bile dışarı kaçamadığı bir yerdir ve bir yıldız öldüğünde meydana gelebilir.* Madde çok az bir bölgeye sıkıştırılmış olduğundan yerçekimi oldukça güçlüdür. Işık dışarı kaçamadığından kara delikleri göremeyiz.

Bugün bilim dünyasında çok önemli bir gelişme oldu. Kara delik ilk defa, Event Horizon teleskobu tarafından görüntülendi. Bu kara delik bize yakın galaksilerden M87 ismi verilen galaksinin çekirdeğindeki kara deliğe ait bir fotoğraf. Einstein karadeliklerle ilgili teoriyi ortaya koymasına rağmen kendi bu teoriye çok da sıcak bakmamıştı. Fakat bu fotoğraf ile, Einstein’in genel görelilik kanunu kanıtlanmış oldu. Teorik olarak bildiğimiz kara delik fotoğraflanarak ispat edilmiş oldu.

Kendi galaksimizin merkezindeki kara delik değil de, M87 galaksisinin merkezindeki kara delik görüntülendi. Çünkü galaksimizin merkezindeki kara delik M87 galaksisindekinden binlerce kez daha büyük ve daha hızlı. O yüzden M87 merkezindeki kara deliğin bu anlamda görüntülenmesi daha kolaydı. Etrafında ışık hızında dönen parçacıkların dönüş yönü saat yönünde olduğu tespit edildi. Bu bilgiyle ayrıca hakkında en az bilgi sahip olduğumuz dört kuvvetten biri yerçekimi hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağımız bir avantaja da sahip olduk. Fotoğrafta gördüğünüz kara deliğin etrafındaki bulanıklığın simülasyon video ile ortadan kaldırılacağı belirtildi.

Not: Bazı bilgiler canlı yayınlanan basın toplantısından alınmıştır.

*Güneş hiçbir zaman bir kara deliğe dönüşmeyecektir. Çünkü Güneş kara delik oluşturabilecek kadar büyük bir yıldız değildir.

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü