Ay Evreleri

Yeniay evresindeyken Ay görülmez. Çünkü Ay’ın bize bakan yüzü Güneş’ten hiç ışık almaz. Bu sırada Ay, Güneş ile Dünya arasındadır. İzleyen günlerde Ay çok ince hilâl şeklinde görünmeye başlar. Hilâl evresi, günbatımı zamanında güneybatı yönüne bakıldığında görülebilir. Giderek hilâl büyür ve ilkdördün evresini alır. İlkdördün evresinde Ay, sağda yarım daire şeklinde görülür. Yeniay evresinden yaklaşık 7,5 gün sonra oluşur. Ay, Güneş’ten 90 drc uzaklaşır; yani Güneş battığında tam tepededir. İlkdördün evresi günbatımında güneye bakıldığında görülebilir.

İlkdördün evresinde Ay, sağda yarım daire şeklinde görülür. Yeniay evresinden yaklaşık 7,5 gün sonra oluşur. Ay, Güneş’ten 90 drc uzaklaşır; yani Güneş battığında tam tepededir. İlkdördün evresi günbatımında güneye bakıldığında görülebilir.

Dolunay evresinde Ay’ın bize bakan yüzü tümüyle aydınlanır, bu nedenle en parlak evredir. Dolunay ve yeniay arasında 14,5 günlük süre vardır. Bu evrede Dünya, Ay ile Güneş’in arasına girer. Yani Güneş batarken Ay günbatımının hemen sonrasında doğu ufkunda görülür. Ay’ın ışığı bu evreden sonra küçülmeye başlar.

Sondördün evresinde ise ilkdördün evresinde karanlık olan yer aydınlanır, aydınlık yarım daire soldadır. Ay ile Güneş arasındaki açı 270 drc’dir.

Gülden Bulut, Gökyüzünün Söyledikleri, 2018

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü