mitolojik-astroloji-psikoloji

MİTOLOJİK ASTROLOJİ & PSİKOLOJİ

Bu kitap, Babil, Sümer, Mısır, Yunan ve Roma mitolojilerinin geniş çaplı araştırmaları sonucunda oluşturulmuştur. Burçlar ve gezegenlerin, mitoloji ışığında ele alınarak değerlendirilmesinin yanı sıra, psikolojik çözümlemeler için Sigmund Freud, Carl Gustav Jung ve takipçileri Erich Neuman, Joseph Campbell’a başvurulmuştur.

Burçların ve gezegenlerin özelliklerinin arkasında yatan mitoslar gün yüzüne nasıl çıkıyor? Bunların psikolojik açılımları nelerdir? Burçlarla ilintili arketipler nasıl tezahür eder ve haritalarımızda nasıl bir yol göstericidir? Bu ve daha birçok sorunun cevabını bulmak için 120’nin üzerinde kaynaktan yararlanılarak yazılan, astroloji, mitoloji ve psikolojiyi harmanlayan bu kitap, kendini keşfetmek isteyenlere farklı bir bakış açısı sunmayı hedeflemiştir.

KÜLKEDİSİ PİNOKYO’YU SEVİYOR

Kırmızı Başlıklı Kız, tutkulu bir Akrep…
Harikalar Diyarı’nı keşfeden meraklı Alice ise bir Yay…
Peter Pan mi dediniz? O bir İkizler tabii ki! Büyümeyen bir çocuk sonuçta, öyle değil mi?

Masalların ve mitosların esrarlı bahçesine açılan kapı aralandığında, burçlara özgü gizemlerin saklı ama bir o kadar da heyecan verici yüzleri ortaya çıkar. Kırmızı Başlıklı Kız, Akrep’in tutkularını, Harikalar Diyarı’nı keşfe çıkan Alice, Yay’ın değişim merakını anlatır. Prometheus, Zeus’a nasıl kafa tuttuysa, Kova da öyle isyankârdır. Kırılgan Külkedisi, Balık’ın duyarlılığını taşır. Uzayan burnuyla Pinokyo ise İkizler’den başkası değildir.

Psikolojik astroloji eğitmeni ve danışmanı Gülden Bulut’un kaleme aldığı Külkedisi Pinokyo’yu Seviyor, seni Zodyak’ın bambaşka yönlerini keşfetmeye davet ediyor…

GÖKYÜZÜNÜN SÖYLEDİKLERİ

Bu kitapta astronomi tarihinden pratik gökyüzü gözlemine, gözlem araçlarından astroloji bilgilerinin astronomik bir ışıkta incelenmesine, doğum haritası hesaplamasından astronomi tarihine kadar birçok bilgiyi birçok başlıkta ele alacağım. Gökyüzünü inceledikçe onu ne kadar az tanıdığımıza şahit olacak olsak da insanlığın ortak mirasına daha da yaklaşıyor olacağız.

Berrak bir gecede yıldızlarla dolu bir gökyüzü, sadece ona anlam yüklemiş olan bir astrolog için değil her birey için merak uyandırıcıdır. Antik dönem insanları var olma mücadelesi içinde gökyüzünün ve yeryüzünün sesini dinlemek zorundaydılar. Güneş’in hareketini öğrenmek için her yola başvurdular, zamanı belirleyerek medeniyetler yarattılar. Tüm bu zaman içinde insan, gökyüzünden etkilenmiş dolayısıyla onu da etkilemiştir. Yer hikâyeleri bir nevî gök hikâyeleridir.

Ve yer-gök bütünlüğü yaşamımızı şekillendiren ve ona yön veren bir birlikteliktir. Haydi, milyonlarca yıldır insanlığa yol göstermiş gökyüzünü tanımaya başlayalım ve başımızı yukarıya kaldıralım. Evrende zerre bile olamayacak küçük gökadamız içinden, bilir gözlerle gökyüzünü okumaya çalışalım.

AŞKIN SİMYASI

Her aşk dört kişiliktir. Bir aşka yelken açtığımızda ister kadın olalım ister erkek, aslında gölgelerimizle birlikte gireriz bu dansa. Bu yüzden hem sağlıklı bir ilişki hem de sağlıklı bir kendilik hali için gölgemizi tanımak önemlidir. @guldennbulut bu kitabında ilişkilerin kara kedisi “öteki kadın”dan Peter Pan ruhlu erkeklere, ıssız adamlara, femme fatale afetlerden Sindirella kompleksli genç kadınlara her birimizin gölge yanına ayna tutacak eşsiz bir rehber sunuyor. Sadece kadınların değil erkeklerin de hiç bilmedikleri yönleriyle tanışmalarını sağlıyor.

Menü